SazodoholLogoLightGray
مرجع تخصصی موسیقی
موسیقی یاد بگیرید و موزیسین بیابید

اصطلاح بافت تک صدایی یا مونوفونی چیست؟

SazodoholLogoGray
www.SazoDohol.ir

اصطلاح تکصدایی یا مونوفونی (مونوفونیک) در موسیقی چیست ؟

بافت مونوفونی (mono phony) یا تکصدایی نوعی بافت موسیقیست که برخی به آن مونوفونیک نیز می گویند . اگر می خواهید درباره بافت موسیقی بیشتر بدانید می توانید مقاله (اصطلاح بافت موسیقی چیست؟) را مطالعه نمایید . کلمه (mono) به معنی تک یا یک و کلمه (phony) به معنی صدا و یا آواست که قرار گرفتن این دو در کنار هم به معنی تک صدایی می باشد . که از این رو به موزیک های تکصدا مونوفونیک گفته می شود . به عبارتی ساده تر آواز خواندن یک نفر به تنهایی ، و یا نواختن یک ساز به تنهایی نوعی بافت مونوفونی است .

از ابتدای پیدایش موسیقی در بین بشر معمولا قطعه ها به صورت مونوفونیک بوده است و با گذشت زمان کم کم این هنر رشد کرد و به سمت موزیک های پلی فونیک و هموفونیک رفت . به عنوان مثال خیلی از موسیقی های کلاسیک قبل از دوران رنسانس در اروپا به صورت مونوفونیک بود .

 

خلاصه ای از بافت مونوفونی در موسیقی

در این مقاله به بررسی معنی بافت مونوفونی (mono phony) یا تک صدایی پرداختیم . که از کلمه های (mono) و (phony) گرفته شده و این دو در کنار هم به معنی تک صدایی می باشد . موزیک هایی که از یک لایه صدا تشکیل می شوند در واقع موسیقی هایی از نوع مونوفونی هستند و یا به عبارتی ساده تر آواز خواندن یک نفر به تنهایی ، و یا نواختن یک ساز به تنهایی نوعی بافت مونوفونیک است .

اگر شما هم موارد دیگری در رابطه با این مطلب در نظر دارید خوشحال می شویم که با ما در میان بگذارید تا بتوانیم در اختیار دیگر عزیزان قرار دهیم . همچنین اگر مطالب فوق را مفید و تاثیر گذار دانستید خوشحال میشویم تا برای کسانی که به آن‌ها و پیشرفتشان اهمیت میدهید بفرستید . و در نهایت بی اندازه از شما سپاسگزاریم که وقت گرانبهای خود را به مطالعه این مطلب اختصاص دادید و این باعث افتخار ماست که شما را در جمع خودمان داریم . امیدواریم که توانسته باشیم رضایت شما را جلب کرده باشیم .

حامی این مقاله سایت سازودهل شوید
در صورتی که این مقاله برای شما مفید بود ، می‌توانید به صورت کاملا اختیاری از سازودهل حمایت کنید.

همین حالا تکمیل یا اصلاح کنید !

اگر شما اطلاعات بیشتری در این زمینه دارید لطفا آن را برای ما بنویسید تا مطلب فوق بازنگری گردد .

گزارش تخلف

guest
2 نظر
Inline Feedbacks
دیدن تمام نظرات
Memoll

با سلام و وقت بخیر . ممنون بابت مقاله خوبتون . فقط یک نکته وجود داره ، با اطلاعات کمی که دارم ، گمان میکنم هر سازی که به تنهایی نواخته بشه مونوفونیک محسوب نخواهد شد . سازهایی مثل فلوت ، کلارینت و اکثر سازهای بادی ، که الزاماً و مشخصاً امکان تولید بیش از یک نت را در آن واحد نداشته باشند را سازهای مونوفونیک مینامند . ولی سازهایی مثل پیانو ، گیتار ، چنگ و اکثر سازهای زهی (سیمی) ، حتی وقتی بصورت تنها نواخته شوند ، بدلیل قابلیت تولید چندین صدا (چندین نت) بطور همزمان ، در… بیشتر بخوانید »

تبلیغات