SazodoholLogoLightGray
مرجع تخصصی موسیقی
موسیقی یاد بگیرید و موزیسین بیابید

سبک موسیقی چیست؟

SazodoholLogoGray
www.SazoDohol.ir

سبک موسیقی چیست ؟

سبک موسیقی یا همان Music Style یک مفهوم قراردادی است که برای بیان صفات و یا حالات قطعه های موسیقی به کار میرود . برخی سبک موسیقی را با نام های دیگری چون گونه یا ژانر موسیقی نیز می شناسند که البته در مقابل آنها برخی معتقدند که ژانر موسیقی به شکلی که امروزه مورد استفاده قرار میگیرید به نوعی منسوخ شده و غیر قابل استفاده است . اگر بخواهیم مفهوم سبک موسیقی را ساده تر بیان کنیم باید بگوییم که هر موسیقی بیانگر فرهنگ ، رسوم ، روش ، ریتم و مواردی از این دست می باشد که با تعریف سبک موسیقی می توان انواع این موسیقی ها را از هم تفکیک کرد .

 

نحوه دسته بندی سبک های موسیقی چیست ؟

موسیقی را می توان از راه های زیادی در سبک های مختلف تقسیم بندی کرد . موسیقی به دلیل ماهیت هنری ای که دارد و عمدتا امری سلیقه ایست ، همیشه این طبقه بندی ها بسیار بحث برانگیز است . چراکه احتمال تداخل و همپوشانی یک موسیقی در سبک های مختلف وجود دارد . به عبارتی دیگر ممکن است بنا بر تعاریف پایه سبک ها یک قطعه موسیقی ویژگی های چند سبک مختلف موسیقی را در بر بگیرد . انتخاب ساز ، انتخاب ریتم ، ریشه های فرهنگی ، ریشه های منطقه ای ، زمانبندی ، تکنیک های اجرا و خیلی موارد دیگر در این دسته بندی ها نقش های کلیدی ایفا می کنند .

 

دسته بندی های اصلی سبک های موسیقی کدامند ؟

همانطور که گفته شد به طور کلی با راه و روش های مختلفی میتوان موسیقی ها را دسته بندی کرد ولی یکی از مرسوم ترین روش های دسته بندی که بسیار مورد استفاده قرار میگیرد ، به این شکل است که آن را به سه دسته (1) موسیقی هنری ، (2) موسیقی عامه پسند یا مردمی و (3) موسیقی سنتی تقسیم بندی می کنند . البته سبک اصلی دیگری نیز به نام سبک موسیقی تلفیقی وجود دارد که به نوعی از ترکیب سبک های نام برده با یکدیگر ساخته و تولید می شود . هرکدام از این موارد دارای تقسیم بندی های دیگری هستند که می توانید آن ها را در مقالات دیگر ما که به صورت کامل به بررسی هر یک از این سبک ها پرداخته ایم مطالعه نمایید:

 

خلاصه ای از سبک های موسیقی

پس ما بطور کلی با توجه به حالات و خصوصیات قطعات موسیقی میتوانیم آن‌ها را دسته‌بندی و از هم تفکیک کنیم . که به این دسته بندی ها سبک موسیقی میگوییم . این سبک ها با توجه به موارد سازنده موسیقی همانند ساختار ، انتخاب ساز ، انتخاب ریتم ، زمانبندی و مواردی از این دست از هم تفکیک میشوند و به ما برای شناخت بیشتر نسبت به یک قطعه موسیقی کمک می‌کنند .

اگر شما هم موارد دیگری در رابطه با این مطلب در نظر دارید خوشحال می شویم که با ما در میان بگذارید تا بتوانیم در اختیار دیگر عزیزان قرار دهیم . همچنین اگر مطالب فوق را مفید و تاثیر گذار دانستید خوشحال میشویم تا برای کسانی که به آن‌ها و پیشرفتشان اهمیت میدهید بفرستید . و در نهایت بی اندازه از شما سپاسگزاریم که وقت گرانبهای خود را به مطالعه این مطلب اختصاص دادید و این باعث افتخار ماست که شما را در جمع خودمان داریم . امیدواریم که توانسته باشیم رضایت شما را جلب کرده باشیم .

حامی این مقاله سایت سازودهل شوید
در صورتی که این مقاله برای شما مفید بود ، می‌توانید به صورت کاملا اختیاری از سازودهل حمایت کنید.

همین حالا تکمیل یا اصلاح کنید !

اگر شما اطلاعات بیشتری در این زمینه دارید لطفا آن را برای ما بنویسید تا مطلب فوق بازنگری گردد .

گزارش تخلف

guest
0 نظر
Inline Feedbacks
دیدن تمام نظرات
تبلیغات