SazodoholLogoLightGray
مرجع تخصصی موسیقی
موسیقی یاد بگیرید و موزیسین بیابید

اصطلاح رسیتاتیو یا گفت‌آواز چیست؟

SazodoholLogoGray
www.SazoDohol.ir

اصطلاح رسیتاتیو یا گفت ‌آواز در موسیقی چیست ؟

واژه رسیتاتیو برگرفته از واژه انگلیسی رسیتِتیو (Recitative) و واژه ایتالیایی رچیتاتیوو (Recitativo) می‌باشد و با نام های دیگری چون گفت آواز نیز شناخته می شود که یکی از بخش های اصلی موسیقی اپرا و به صورت آوازی است . برخی رسیتاتیو را رسیتاتیف ، رسیتاتیفه ، رسیتاتیوو یا رسیتاتیوه نیز تلفظ می کنند . در رسیتاتیو کلمات به سرعت ولی شمرده تلفظ می شوند و معمولا برای هر بخش از کلمات یک نت به کار می رود. رسیتاتیو به نوعی یک خط (لاین) آوازی گفتاری است که خوانندگان آن را به صورت افت و خیز های آوایی و زیر و بم هایی لطیف و دقیق بیان میکنند . گفت اواز معمولا تابع میزان های موسیقی نیست و معمولا در اپرا قبل یا در بین آریا ها اجرا می شود.

 

انواع گونه ها در رسیتاتیو (گفت اواز)

رسیتاتیو ساده (خشک) : رسیتاتیو ساده یا رسیتاتیو خشک که برگرفته از واژه های (Recitativo Secco) و (Recitativo Semplice) می باشد گونه ای از رسیتاتیو است که فقط با ساز هایی با صدای بم و ساده همراه است. یا به عبارتی دیگر در رسیتاتیو ساده آواز بدون ارکستر است و فقط با چند آکورد همراهی می شود.

رسیتاتیو آکامپانیه یا آکامپاگناتو (همراهی شونده) : رسیتاتیو آکامپانیه که برگرفته از واژه های (Recitativo Accompagnato) و (Recitativo Stromentato) می باشد گونه ای از رسیتاتیو است که به همراه ارکستر اجرا میشود و یا به عبارت دیگر با همراهی ارکستر اجرا خواهد شد . در واقع در رسیتاتیو آکامپانیه خواننده به همراهی ارکستر می‌خواند و بیشتر در اپراهای فرانسوی معمول است.

رسیتاتیو اوبلیگاتو (مقید) : رسیتاتیو اوبلیگاتو که برگرفته از واژه های (Recitativo Obbligato) می باشد گونه ای از رسیتاتیو است که ساز های همراهی کننده آن علاوه بر ایجاد فضایی هماهنگ در موسیقی بخشی از فضای لحنی و گفتاری را هم اجرا خواهند کرد.

 

جایگاه رسیتاتیو در موسیقی اپرا (اوپرا)

رسیتاتیو بخشی کلیدی در موسیقی اپرا است که معمولا قبل از هر آریا و یا میان دو آریا اجرا می شود . بر خلاف آریا که بخش های کلمات کشیده ادا می شوند و نت های زیادی اجرا می شوند در رسیتاتیو برای هر کلمه معمولا یک نت به کار میرود و به صورت سریع ولی شمرده خوانده می شوند.

 

خلاصه ای از مفهوم رسیتاتیو یا گفت آواز در موزیک

در این مقاله به بررسی مفهوم و اصطلاح رسیتاتیو و جایگاه آن در موسیقی اپرا پرداختیم و فهمیدیم که رسیتاتیو نه تنها یک مفهوم پرکاربرد در موسیقی است ، بلکه یک جایگاه مهم و کاربردی در موسیقی اپرا نیز دارد. رسیتاتیوها معمولا قبل و یا میان آریا اجرا میشوند.

اگر شما هم اطلاعات دیگری در این رابطه دارید لطفا با ما در میان بگذارید تا بتوانیم در اختیار دیگر همراهان سازودهل قرار دهیم و همچنین اگر مطالب فوق را مفید و تاثیر گذار دانستید برای کسانی که به آن‌ها و پیشرفتشان اهمیت میدهید بفرستید . در نهایت بی اندازه از شما سپاسگزاریم که وقت گرانبهای خود را به مطالعه این مطلب اختصاص دادید و این باعث افتخار ماست که شما را در جمع خودمان داریم . امیدواریم که توانسته باشیم رضایت شما را جلب کرده باشیم .

حامی این مقاله سایت سازودهل شوید
در صورتی که این مقاله برای شما مفید بود ، می‌توانید به صورت کاملا اختیاری از سازودهل حمایت کنید.

همین حالا تکمیل یا اصلاح کنید !

اگر شما اطلاعات بیشتری در این زمینه دارید لطفا آن را برای ما بنویسید تا مطلب فوق بازنگری گردد .

گزارش تخلف

guest
0 نظر
Inline Feedbacks
دیدن تمام نظرات
تبلیغات