SazodoholLogoLightGray
مرجع تخصصی موسیقی
موسیقی یاد بگیرید و موزیسین بیابید

اصطلاح اُورتور یا پیش‌درآمد چیست؟

SazodoholLogoGray
www.SazoDohol.ir

اصطلاح اورتور یا پیش درآمد در موسیقی چیست ؟

واژه اُورتور یا اوورتور برگرفته از واژه فرانسوی (Ouverture) میباشد با نام های دیگری چون اُورچِر ، اوورچِر ، اُورتیور ، اورتیور ، پیش درآمد ، پیش نوا یا پیش‌آوا نیز شناخته می شود و به عنوان بخش ابتدایی قطعات موسیقی در نظر گرفته می‌شود . در واقع به بخش ابتدایی هر موسیقی که معمولا به صورت ملودیک و بی کلام است و در هنگام شروع قطعه های موسیقی شنیده می شود اورتور گفته می شود . اورتور معمولا فقط با نواختن ساز همراه است و به صورت بی کلام و بدون خواننده می باشد . اگرچه در برخی از آهنگ ها مشاهده شده که با ساختارشکنی در بخش اورتور از صدای خواننده نیز استفاده شده است و یا با همراهی هم‌آوا یا همخوان همراه است اما به طور معمول بدون کلام خواهد بود .

 

جایگاه اورتور در موسیقی اپرا (اوپرا)

اورتور در موسیقی اپرا بخشی است که در شروع اجرای اپرا توسط نوازندگان و سازها اجرا می شود و به عنوان یک بخش کامل و جداگانه شامل قسمت های اصلی اثر خواهد بود . اورتور بخش مهمی از اجرای اپراست و فضا را برای شروع اجرای خواننده اپرا آماده میکند .

 

جایگاه پیش درآمد در موسیقی ایرانی

هرچند که نمونه های قدیمی تری از اورتور در موسیقی بومی ، سنتی و محلی ایرانی وجود داشته است اما به صورت تکنیکال و به صورت امروزی به کار نمی‌رفته و طبق گفته ها تقریبا از اواخر دوران قاجر اورتور یا پیش درآمد وارد موسیقی های ایرانی شده است و از آن پس پیش در آمد در این موسیقی ها نیز استفاده می شود . اما در مقابل برخی نیز معتقدند که اورتور از دیرباز در موسیقی ایرانی وجود داشته و بخش مهم و اساسی در موسیقی ایرانی بوده است .

 

خلاصه ای از مفهوم اورتور موزیک

در این مقاله به بررسی مفهوم و اصطلاح اورتور و جایگاه آن در موسیقی ایرانی و اپرا پرداختیم و فهمیدیم که اورتور نه تنها یک مفهوم پرکاربرد در موسیقی است ، بلکه یک جایگاه مهم و کاربردی در موسیقی اپرا نیز دارد.

اگر شما هم اطلاعات دیگری در این رابطه دارید لطفا با ما در میان بگذارید تا بتوانیم در اختیار دیگر همراهان سازودهل قرار دهیم و همچنین اگر مطالب فوق را مفید و تاثیر گذار دانستید برای کسانی که به آن‌ها و پیشرفتشان اهمیت میدهید بفرستید . در نهایت بی اندازه از شما سپاسگزاریم که وقت گرانبهای خود را به مطالعه این مطلب اختصاص دادید و این باعث افتخار ماست که شما را در جمع خودمان داریم . امیدواریم که توانسته باشیم رضایت شما را جلب کرده باشیم .

حامی این مقاله سایت سازودهل شوید
در صورتی که این مقاله برای شما مفید بود ، می‌توانید به صورت کاملا اختیاری از سازودهل حمایت کنید.

همین حالا تکمیل یا اصلاح کنید !

اگر شما اطلاعات بیشتری در این زمینه دارید لطفا آن را برای ما بنویسید تا مطلب فوق بازنگری گردد .

گزارش تخلف

guest
0 نظر
Inline Feedbacks
دیدن تمام نظرات
تبلیغات