SazodoholLogoLightGray
مرجع تخصصی موسیقی
موسیقی یاد بگیرید و موزیسین بیابید

اصطلاح پارتیتور چیست؟

SazodoholLogoGray
www.SazoDohol.ir

اصطلاح پارتیتور (Partitur) در موسیقی چیست ؟

واژه پارتیتور برگرفته از واژه آلملنی (Partitur) می‌باشد و در ایتالیایی پارتیتورا (Partitura) ، در فرانسه پارتیشن یا پارتیتیون (Partition) و در انگلیسی شیت موزیک (Sheet Music) گفته می شود که معادل فارسی آن صفحه موسیقی است . پارتیتور به صفحه هایی شامل نت های موسیقی گفته می شود که برای اجرای همزمان چندین ساز نت نویسی شده است . همانطور که گفته شد پارتیتور برای اجرای چندین ساز به صورت همزمان است و به همین دلیل هر یک از خطوط حامل متعلق به یک ساز یا گروهی از سازهای هم خانواده است که ملودی را به صورت همزمان اجرا می نمایند . خطوط میزان هم متناسب با نوع موسیقی و با توجه به تمام خطوط حامل به صورت عمودی و یکسان ترسیم می شوند و در نتیجه میزانبندی ها متناسب با مجموع نت حامل ها و کل پارتیتور انجام میگردند .

 

پارتیتور و رهبر ارکستر

با توجه به این که هر ارکستری از ساز های بسیاری تشکیل می شود و برای هماهنگی این ساز ها به پارتیتور نیاز است ، در نتیجه رهبر ارکستر نیز برای هر ارکستر به یک پارتیتور با توجه به ساز هایی که در آن ارکستر استفاده می شوند نیاز دارد و برنامه کلی اجرای آن ارکستر را از روی همان پارتیتور رهبری و اجرا می نماید .

 

خلاصه ای از مفهوم پارتیتور یا صفحه نت در موزیک

در این مقاله به بررسی مفهوم و اصطلاح پارتیتور و جایگاه آن در موسیقی پرداختیم و فهمیدیم که پارتیتور همان صفحه نت هایی است که برای نواختن چندین ساز همزمان استفاده می شود .

اگر شما هم اطلاعات دیگری در این رابطه دارید لطفا با ما در میان بگذارید تا بتوانیم در اختیار دیگر همراهان سازودهل قرار دهیم و همچنین اگر مطالب فوق را مفید و تاثیر گذار دانستید برای کسانی که به آن‌ها و پیشرفتشان اهمیت میدهید بفرستید . در نهایت بی اندازه از شما سپاسگزاریم که وقت گرانبهای خود را به مطالعه این مطلب اختصاص دادید و این باعث افتخار ماست که شما را در جمع خودمان داریم . امیدواریم که توانسته باشیم رضایت شما را جلب کرده باشیم .

حامی این مقاله سایت سازودهل شوید
در صورتی که این مقاله برای شما مفید بود ، می‌توانید به صورت کاملا اختیاری از سازودهل حمایت کنید.

همین حالا تکمیل یا اصلاح کنید !

اگر شما اطلاعات بیشتری در این زمینه دارید لطفا آن را برای ما بنویسید تا مطلب فوق بازنگری گردد .

گزارش تخلف

guest
0 نظر
Inline Feedbacks
دیدن تمام نظرات
تبلیغات