SazodoholLogoLightGray
مرجع تخصصی موسیقی
موسیقی یاد بگیرید و موزیسین بیابید

اصطلاح بافت موسیقی چیست؟

SazodoholLogoGray
www.SazoDohol.ir

اصطلاح بافت (تکسچر) در موسیقی چیست ؟

واژه بافت یا تکسچر (Texture) در موسیقی به معنی تعداد لایه های صوتی همزمان و ارتباط بین آن ها در یک قطعه موسیقی می باشد . یا به عبارت ساده تر وقتی یک موزیک در حال پخش شدن است ، به تعداد صداهایی که این قطعه را تشکیل میدهند بافت می گویند .

 

انواع بافت در موسیقی

به طور کلی سه نوع بافت موسیقی داریم :

1- بافت مونوفونی (تک صدایی)

2- بافت پلی فونی (چند صدایی)

3- بافت هوموفونی (هم صدایی)

 

بافت مونوفونی

بافت مونوفونی یا مونوفونیک بیانگر قطعه های موسیقی ایست که فقط شامل یک خط ملودیک و یا صدایی واحد هستند . به عبارت دیگر قطعه های شامل یک نوع صدا و بدون همراهی سازها و صدا های دیگر نوعی قطعه مونوفونیک محسوب می شوند . برای مطالعه بیشتر در این باره می توانید به مقاله (اصطلاح بافت تک صدایی یا مونوفونی چیست؟) مراجعه فرمایید .

 

بافت پلی فونی

بافت پلی فونی یا پلی فونیک بیانگر قطعه های موسیقی ایست که شامل چندین خط ملودیک هستند که این ملودی ها از یک دیگر مجزا هستند . به عبارت دیگر قطعه های موزیک با چند نوع صدا یا ساز نوعی قطعه پلی فونیک محسوب می شوند . برای مطالعه بیشتر در این باره می توانید به مقاله (اصطلاح بافت چند صدایی یا پلی‌فونی چیست؟) مراجعه فرمایید .

 

بافت هوموفونی

بافت هوموفونی یا هوموفونیک بیانگر قطعه های موسیقی ایست که شامل یک خط ملودی اصلی و همراهی هارمونی و آکورد با ساز یا صداهای دیگر هستند . به عبارت دیگر قطعه های موزیک با یک صدای ملودی مشخص و چندین صدا یا ساز دیگر نوعی قطعه هوموفونیک محسوب می شوند . برای مطالعه بیشتر در این باره می توانید به مقاله (اصطلاح بافت هم صدایی یا هوموفونی چیست؟) مراجعه فرمایید .

 

خلاصه ای از بافت در موسیقی

در این مقاله فهمیدیم که در بحث موسیقی بافت همان تعداد لایه های صدا در هر قطعه است . همچنین فهمیدیم که سه نوع بافت داریم که عبارتند از : مونوفونیک ، پلی فونیک و هوموفونیک . همچنین هرکدام از این اصطلاحات را تعریف کردیم و به بررسی آن ها و تفاوت هایشان پرداختیم .

اگر شما هم موارد دیگری در رابطه با این مطلب در نظر دارید خوشحال می شویم که با ما در میان بگذارید تا بتوانیم در اختیار دیگر عزیزان قرار دهیم . همچنین اگر مطالب فوق را مفید و تاثیر گذار دانستید خوشحال میشویم تا برای کسانی که به آن‌ها و پیشرفتشان اهمیت میدهید بفرستید . و در نهایت بی اندازه از شما سپاسگزاریم که وقت گرانبهای خود را به مطالعه این مطلب اختصاص دادید و این باعث افتخار ماست که شما را در جمع خودمان داریم . امیدواریم که توانسته باشیم رضایت شما را جلب کرده باشیم .

حامی این مقاله سایت سازودهل شوید
در صورتی که این مقاله برای شما مفید بود ، می‌توانید به صورت کاملا اختیاری از سازودهل حمایت کنید.

همین حالا تکمیل یا اصلاح کنید !

اگر شما اطلاعات بیشتری در این زمینه دارید لطفا آن را برای ما بنویسید تا مطلب فوق بازنگری گردد .

گزارش تخلف

guest
2 نظر
Inline Feedbacks
دیدن تمام نظرات
پدرام

مطلب مفیدی بود مرسی

تبلیغات