SazodoholLogoLightGray
مرجع تخصصی موسیقی
موسیقی یاد بگیرید و موزیسین بیابید

اصطلاح بافت هم صدایی یا هوموفونی چیست؟

SazodoholLogoGray
www.SazoDohol.ir

اصطلاح همصدایی یا هوموفونی (هوموفونیک) در موسیقی چیست ؟

بافت هوموفونی (Homo Phony) یا هم صدایی نوعی بافت موسیقیست که برخی به آن هوموفونیک نیز می گویند . اگر می خواهید درباره بافت موسیقی بیشتر بدانید می توانید مقاله (اصطلاح بافت موسیقی چیست؟) را مطالعه نمایید . کلمه (Homo) به معنی همگرایی و کلمه (phony) به معنی صدا و یا آواست که قرار گرفتن این دو در کنار هم به معنی هم صدایی می باشد . که از همین رو به موزیک های همصدا هوموفونیک گفته می شود . هموفونی را به شکل های هموفونی و هموفونیک نیز مینویسند .

اجرای یک خط ملودی مستقل و بارز (اصلی) به همراه هارمونی ، آکورد ، ساز و یا صداهای دیگر نوعی هموفونیک یا همصدایی است . به عبارتی ساده تر قطعه های موزیک با یک صدای ملودی مشخص و چندین صدا یا ساز دیگر نوعی قطعه هموفونیک محسوب می شوند . مثلا زمانی که شخصی در حال نواختن گیتار است و همزمان می خواند یک نوع بافت هموفونیک را پدید آورده است . هوموفونی ها تابع قوانین هارمونی می باشند و در یک اثر هوموفونی معمولا یک ساز خط اصلی ملودی را می نوازد و صدا یا ساز های دیگر به صورت همزمان با آن اجرا و شنیده می‌شوند . اولین موسیقی های خلق شده توسط بشر معمولا به صورت مونوفونی بوده اند و با گذشت زمان هنر موسیقی رشد کرد و به سمت موزیک های پلی فونی و هموفونی رفت . در نتیجه بافت هموفونیک نه به سادگی موسیقی مونوفونیک است و نه تزیینات زیاد پلی فونیک در آن شنیده می شود .

 

خلاصه ای از بافت هوموفونی در موسیقی

در این مقاله به بررسی معنی بافت هوموفونی (Homo phony) یا همصدایی پرداختیم . که از کلمه های (Homo) و (phony) گرفته شده و این دو در کنار هم به معنی همصدایی می باشد . به عبارتی ساده تر اجرای یک خط ملودی مستقل و بارز (اصلی) به همراه هارمونی ، آکورد ، ساز و یا صداهای دیگر به صورت همزمان و که در یک چارچوب خاص اجرا می شوند نوعی بافت هوموفونی است .

اگر شما هم موارد دیگری در رابطه با این مطلب در نظر دارید خوشحال می شویم که با ما در میان بگذارید تا بتوانیم در اختیار دیگر عزیزان قرار دهیم . همچنین اگر مطالب فوق را مفید و تاثیر گذار دانستید خوشحال میشویم تا برای کسانی که به آن‌ها و پیشرفتشان اهمیت میدهید بفرستید . و در نهایت بی اندازه از شما سپاسگزاریم که وقت گرانبهای خود را به مطالعه این مطلب اختصاص دادید و این باعث افتخار ماست که شما را در جمع خودمان داریم . امیدواریم که توانسته باشیم رضایت شما را جلب کرده باشیم .

حامی این مقاله سایت سازودهل شوید
در صورتی که این مقاله برای شما مفید بود ، می‌توانید به صورت کاملا اختیاری از سازودهل حمایت کنید.

همین حالا تکمیل یا اصلاح کنید !

اگر شما اطلاعات بیشتری در این زمینه دارید لطفا آن را برای ما بنویسید تا مطلب فوق بازنگری گردد .

گزارش تخلف

guest
2 نظر
Inline Feedbacks
دیدن تمام نظرات
سیاوش

سلام و ممنون از سایت خوبتون

مطالب جالبی بود

تبلیغات