SazodoholLogoLightGray
مرجع تخصصی موسیقی
موسیقی یاد بگیرید و موزیسین بیابید

معرفی سبک موسیقی اپرا

SazodoholLogoGray
www.SazoDohol.ir

به چه سبکی از موسیقی اپرا می گویند ؟

سبک موسیقی اپرا (Opera) یکی از سبک های موسیقی هنری است که در حدود زمانی دوره های موسیقی رنسانس و موسیقی باروک در اروپا شکل گرفت . در موسیقی اپرا علاوه بر اجرای موسیقی تمرکز ویژه‌ای بر نحوه ی اجرای نمایش وجود دارد و در واقع اپرا تلفیقی از موسیقی و نمایش است . هنر اپرا علاوه بر موسیقی مجموعه ی کاملی از ادبیات ، فن بازیگری و اجرا ، تئاتر ، نوازندگی و خوانندگی ، طراحی صحنه و دکور ، کارگردانی و بسیاری از هنرهای دیگر به صورت همزمان را شامل می شود . البته امروزه این هنر نیز همانند سایر سبک های هنری دستخوش تغییرات بنیادینی شده و شاهد تفاوت در نحوه اجرا و یا ادغام با سبک های دیگر هستیم و به همین دلیل گاهی بدون نمایش و به تنهایی اجرا می شود . فرم کلی اپرا معمولا بر اساس یک متن یا لیبرتو به صورت یک داستان یا آواز اجرا می شود . اگر می خواهید با مفهوم سبک در موسیقی بیشتر آشنا شوید و انواع دیگر سبک‌های موسیقی را بشناسید حتما مقاله (سبک موسیقی چیست؟) را مطالعه نمایید .

 

ریشه کلمه اپرا چیست ؟

کلمه اپرا (Opera) برگرفته از واژه لاتین اپوس یا اوپوس (Opus) و به معنی (اثر) است که در موسیقی به معنای مجموعه ای از اثرها یا به صورت (آثار) ترجمه می شود . دلیل انتخاب این نام برای سبک موسیقی اپرا وجود چندین اثر هنری مانند موسیقی ، ادبیات ، دکور ، فن بازیگری ، اجرا ، تئاتر ، نوازندگی ، خوانندگی ، طراحی صحنه ، کارگردانی و بسیاری از هنرهای دیگر به صورت همزمان و یکپارچه در قالب یک هنر واحد است .

 

تاریخچه و زادگاه موسیقی اپرا

همانطور که گفته شد سبک موسیقی اپرا در حدود زمانی دوره رنسانس و باروک در اروپا و به طور دقیق‌تر در ایتالیا متولد شد . هدف ابتدایی از خلق موسیقی اپرا القای حس عظمت و بزرگی بنا ها و جلب توجه مردم به تزئینات پر زرق و برق و زیبای معماری دوران باروک بود . در این زمان بود که اپرا با همبستگی هنرهای موسیقی ، ادبیات ، فن بازیگری و اجرا ، تئاتر ، نوازندگی و خوانندگی ، طراحی صحنه و دکور ، کارگردانی و بسیاری از هنرهای دیگر سعی بر تجلیل از هنر باروک داشت .  با گذشت زمان موسیقی اپرا به هدف والاتری دست یافت و خود به یک سبک واحد از موسیقی تبدیل شد که برای تجلیل از خود موسیقی و اپرا انجام میشد . با افزایش محبوبیت این سبک در میان مردم هنرمندان بسیاری جذب این سبک شدند و در نتیجه هنرمندان بزرگی نیز پا به این عرصه گذاشتند . با حضور این هنرمندان خیلی سریع دچار تحولی عظیم و شگرف شد و سبک اپرا به شکل امروزی که می شنوید پدید آمد.

 

سبک های موسیقی اپرا

موسیقی سبک اپرا در سراسر دنیا طرفداران خاص خودش را دارد و به همین دلیل شاهد پیشرفت سریع و چشمگیری در این سبک بوده ایم که موجب خلق آثار و سبک های زیبا و جدیدی در موسیقی شده است . از جمله این سبک ها می توان به سبک های موسیقی اپراپاپ ، اپراراک و غیره اشاره کرد که به صورت مستقیم از سبک اپرا تاثیر پذیرفته اند.

 

بخش های مختلف ژانر موسیقی اپرا

از آنجایی که اپرا یکی از سبک های موسیقی هنری است در نتیجه اجرای اپرا نیز بسیار قانومند و بر پایه اصول خاص خود می باشد که دارای بخش‌بندی های منحصر به فرد خود است و نحوه اجرا هر بخش نیز روش اجرای مخصوص به خود را میطلبد . در ادامه توضیح مختصری درباره این بخش ها خواهیم داد :

اورتور : اورتور مقدمه ی شروع اپراست که کاملا توسط نوازندگان و ساز اجرا می شود و معمولا خواننده ی اپرا در آن نمی‌ خواند. اگر می خواهید با مفهوم اوورتور در موسیقی بیشتر آشنا شوید و آن را بهتر بشناسید حتما مقاله (اصطلاح اُورتور یا پیش‌درآمد چیست؟) را مطالعه نمایید .

آریا : آریا اصلی‌ترین قسمت اپرا می باشد و در این بخش خواننده ی اپرا قدرت و مهارت های خود را  با زینت های آوازی خود به گوش همگان می‌رساند. اگر می خواهید با مفهوم آریا در موسیقی بیشتر آشنا شوید و آن را بهتر بشناسید حتما مقاله (اصطلاح آریا چیست؟) را مطالعه نمایید.

رسیتاتیو (رسیتاتیف) : رسیتاتیو نوعی از مکالمه آوازی و روش خواندن است که معمولا پیش از آریا و یا میان دو آریا قرار دارد. رسیتاتیو خود شامل چندین نوع مختلف مانند ساده و آکامپانیه می باشد. اگر می خواهید با مفهوم رسیتاتیف در موسیقی بیشتر آشنا شوید و انواع آن را بهتر بشناسید حتما مقاله (اصطلاح رسیتاتیو یا گفت‌آواز چیست؟) را مطالعه نمایید.

 

خلاصه ای از موزیک اپرا

همانطور که گفته شد سبک اپرا یکی از سبک های موسیقی هنری است و به صورت دقیق و با جزئیات کامل اجرا می شود . همچنین یاد گرفتیم که ژانر اپرا شامل بخش های متعددی نظیر آریا و اورتور است و هرکدام را به طور جداگانه بررسی کردیم و آموختیم که اپرا خود نیز شامل زیر سبک های دیگری می باشد .

اگر شما هم اطلاعات دیگری در این رابطه دارید لطفا با ما در میان بگذارید تا بتوانیم در اختیار دیگر همراهان سازودهل قرار دهیم و همچنین اگر مطالب فوق را مفید و تاثیر گذار دانستید برای کسانی که به آن‌ها و پیشرفتشان اهمیت میدهید بفرستید . در نهایت بی اندازه از شما سپاسگزاریم که وقت گرانبهای خود را به مطالعه این مطلب اختصاص دادید و این باعث افتخار ماست که شما را در جمع خودمان داریم . امیدواریم که توانسته باشیم رضایت شما را جلب کرده باشیم .

حامی این مقاله سایت سازودهل شوید
در صورتی که این مقاله برای شما مفید بود ، می‌توانید به صورت کاملا اختیاری از سازودهل حمایت کنید.

همین حالا تکمیل یا اصلاح کنید !

اگر شما اطلاعات بیشتری در این زمینه دارید لطفا آن را برای ما بنویسید تا مطلب فوق بازنگری گردد .

گزارش تخلف

guest
0 نظر
Inline Feedbacks
دیدن تمام نظرات
تبلیغات