SazodoholLogoLightGray
مرجع تخصصی موسیقی
موسیقی یاد بگیرید و موزیسین بیابید

اصطلاح بافت چند صدایی یا پلی‌فونی چیست؟

SazodoholLogoGray
www.SazoDohol.ir

اصطلاح چند صدایی یا پلی فونی (پلی فونیک) در موسیقی چیست ؟

بافت پُلی فونی (poly phony) یا چند صدایی نوعی بافت موسیقیست که برخی به آن پُلی فونیک نیز می گویند . اگر می خواهید درباره بافت موسیقی بیشتر بدانید می توانید مقاله (اصطلاح بافت موسیقی چیست؟) را مطالعه نمایید . کلمه (Poly) به معنی چند و کلمه (phony) به معنی صدا و یا آواست که قرار گرفتن این دو در کنار هم به معنی چند صدایی می باشد . که از همین رو به موزیک های چند صدا مونوفونیک گفته می شود . به عبارتی ساده تر اجرای همزمان چند خط ملودی مستقل و مرتبط از چند ساز مختلف نوعی بافت پلی فونیک است . پلی فونی را به شکل های پولی فونی و پولی فونیک هم می نویسند . معمولا در پلی فونی چند بخش صدایی به‌ طور همزمان و با هویت مستقل لحنی اجرا می‌شود . در واقع پلیفونی نوعی از موسیقیست که در آن ، دو یا چند صدا در قالب ملودی‌ های مستقل‌ اجرا می شوند که البته هر کدام از این ملودی‌ها حرکت و روند خاص خود را در قالب همین مجموعه دارند . پلی فونی ها تابع قوانین هارمونی و چندصدایی میباشند و ملودی‌ها با فواصل معین نسبت به یکدیگر اجرا می شوند . در یک اثر پلی فونی حداقل دو یا چند ملودی به صورت همزمان ساختار آن را تشکیل می دهند و همزمان شنیده می‌شوند .

از ابتدای پیدایش موسیقی در بین بشر معمولا قطعه ها به صورت مونوفونیک بوده است و با گذشت زمان کم کم این هنر رشد کرد و به سمت موزیک های پلی فونیک و هموفونیک رفت . پلی فونیک گذری بود از موسیقی یک صدایی به سمت موسیقی هایی که با نواختن چندین ملودی به صورت همزامان مزین شده بودند . به عنوان مثال خیلی از موسیقی های کلاسیک دوران باروک در اروپا به صورت پلی فونیک بوده اند .

 

خلاصه ای از بافت پلی فونی در موسیقی

در این مقاله به بررسی معنی بافت پلی فونی (poly phony) یا چندصدایی پرداختیم . که از کلمه های (poly) و (phony) گرفته شده و این دو در کنار هم به معنی چند صدایی می باشد . به عبارتی ساده تر اجرای دو یا چند خط ملودی به صورت همزمان و در یک چارچوب خاص (همچون هارمونی) نوعی بافت پلی فونیک است .

اگر شما هم موارد دیگری در رابطه با این مطلب در نظر دارید خوشحال می شویم که با ما در میان بگذارید تا بتوانیم در اختیار دیگر عزیزان قرار دهیم . همچنین اگر مطالب فوق را مفید و تاثیر گذار دانستید خوشحال میشویم تا برای کسانی که به آن‌ها و پیشرفتشان اهمیت میدهید بفرستید . و در نهایت بی اندازه از شما سپاسگزاریم که وقت گرانبهای خود را به مطالعه این مطلب اختصاص دادید و این باعث افتخار ماست که شما را در جمع خودمان داریم . امیدواریم که توانسته باشیم رضایت شما را جلب کرده باشیم .

حامی این مقاله سایت سازودهل شوید
در صورتی که این مقاله برای شما مفید بود ، می‌توانید به صورت کاملا اختیاری از سازودهل حمایت کنید.

همین حالا تکمیل یا اصلاح کنید !

اگر شما اطلاعات بیشتری در این زمینه دارید لطفا آن را برای ما بنویسید تا مطلب فوق بازنگری گردد .

گزارش تخلف

guest
0 نظر
Inline Feedbacks
دیدن تمام نظرات
تبلیغات